Wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie może złożyć: spółka; wspólnik spółki osobowej (np. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej); fundacja; stowarzyszenie; łącznie małżeństwo (może za to złożyć osobno każdy z małżonków, jeżeli spełnia powyższe kryteria);
Kiedy nie można ogłosić upadłości?
Istnieją przypadki, w które sprawiają, że nie kwalifikujesz się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej: Kiedy jesteś wypłacalny lub dług jest relatywnie niski- masz długi, ale jednocześnie zarabiasz na tyle dużo, że jesteś w stanie spłacić zobowiązania wobec wierzycieli.
Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Czy każdy może ogłosić upadłość konsumencką?
Osoba fizyczna – zwykły człowiek. To znaczy, że tylko ludzie mogą ogłosić upadłość konsumencką – upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić osoby prawne, czyli podmioty (np.: przedsiębiorstwa, spółki z o.o.) którym ustawa przyznaje osobowość prawną. Bez znaczenia pozostaje wiek osoby fizycznej.
Ile razy można złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Co istotne, upadłość konsumencką można ogłosić więcej niż raz w życiu. Nie może to jednak nastąpić wcześniej niż 10 lat od ogłoszenia poprzedniej upadłości.
Jak długo trwa upadłość konsumencką bez majątku?
Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku Od wpłynięcia wniosku o upadłość a wydaniem postanowienia przez sąd mijają zazwyczaj 3 miesiące. Jednak całe postępowanie upadłościowe trwa zdecydowanie dłużej (nawet do 5 lat).
Czy mając komornika można ogłosić upadłość konsumencką?
Co więc w sytuacji, gdy chcesz ogłosić upadłość konsumencką, a komornik już rozpoczął wobec Ciebie egzekucję? Czy możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że wnioskowanie o upadłość nie wstrzymuje automatycznie postępowania komorniczego.
Co się dzieje z długami po ogłoszeniu upadłości?
Samo ogłoszenie upadłości nie oznacza jeszcze, że długi zostają umorzone. W pierwszej kolejności istniejące zobowiązania zostaną zaspokojone z ustalonego majątku dłużnika. Gdy ten ulegnie już likwidacji, sąd mając na uwadze ustaloną listę wierzytelności, wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli.
Czy upadłość konsumencką ma sens?
Upadłość konsumencka to ostateczność, ale nie anuluje wszystkich długów. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie wiąże się z nagłym umorzeniem długów. Jest to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta. Do całkowitego lub częściowego umorzenia długów dochodzi niezwykle rzadko.
Kiedy syndyk schodzi z pensji?
To, do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie, zależy ściśle od momentu, w którym zakończy się postępowanie upadłościowe. Wynika to z faktu, że zajęcie wynagrodzenia obejmuje cały czas postępowania upadłościowego, a więc trwa od wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, aż do zakończenia tej procedury.
Jakie są obowiązki osoby która ogłosiła upadłość?
Upadły dłużnik ma obowiązek wydać syndykowi cały majątek, niezbędne dokumenty oraz wykonywać ciążące na nim zgodnie z ustawą obowiązki; jeśli się z tego nie wywiąże – sąd może umorzyć postępowanie.
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości?
Podstawowym skutkiem ogłoszenia upadłości, jest utrata zarządu nad majątkiem upadłego. Zarząd nad majątkiem przyjmuje syndyk, nawet w sytuacji, kiedy ten majątek nie jest jeszcze mu wydany. Jest to o tyle ważne, że wszelkie czynności upadłego dotyczące mienia wchodzącego w skład masy upadłości są nieważne.
Co się dzieje po złożeniu wniosku o upadłość?
Pozytywne rozpatrzenie następuje poprzez wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości wydawanym na posiedzeniu niejawnym. Oprócz decyzji o ogłoszeniu upadłości zawiera ono m.in. wezwanie wierzycieli upadłego, a także informacje o wyznaczeniu syndyka.
Czy wniosek o upadłość konsumencką musi być na formularzu?
Wniosek o upadłość konsumencką – podsumowanie Jak widać, wypełnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest nazbyt skomplikowane. Całą sprawę ułatwia również fakt, że wniosek składa się na specjalnym formularzu.
Jak złożyć wniosek o upadłość elektronicznie?
Sam system teleinformatyczny działa w ramach Portalu Rejestrów Sądowych w zakładce Krajowy Rejestr Zadłużonych. Wnioskodawca utworzyć musi konto w systemie, gdzie następnie należy się zalogować, wypełnić wniosek i dodać załączniki. Sam wniosek, jak i załączniki do wniosku wymagają złożenia podpisu elektronicznego.
Co to jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka polega na oddłużeniu konsumentów. Chodzi tutaj o osoby, które nie radzą już sobie z obsługą swojego zadłużenia. Przepisy, które regulują tę kwestię, obowiązują w Polsce od marca 2020 r. i bardzo uprościły one sytuację wielu osób.