Windykator jest to osoba wynajęta przez wierzyciela, która stara się odzyskać dług od dłużnika pozasądowo. W sposób zgodny z prawem powinna skłonić go do jak najszybszej spłaty. Windykatorzy pracują w bankach, firmach windykacyjnych lub są właścicielami własnej działalności gospodarczej.
Ile zarabia windykator?
Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 5 020 PLN brutto. Co drugi windykator terenowy otrzymuje pensję od 4 200 PLN do 6 520 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych windykatorów terenowych zarabia poniżej 4 200 PLN brutto.
Jaki powinien być windykator?
Skuteczny windykator powinien być osobą pewną siebie, ale otwartą na innych i potrafiącą zachować spokój. Nie zawsze tak łatwo przekonać dłużnika do spłaty zaległych zobowiązań, jak i wyegzekwować od niego przestrzegania ustalonych terminów wpłat.
Kto może być windykatorem?
Osoby zainteresowane tym, by pracować w charakterze windykatora, nie muszą przechodzić określonej ścieżki edukacji – pracę taką mogą otrzymać osoby posiadające wykształcenie średnie. Ci jednak, którzy poważnie myślą o karierze w firmie windykacyjnej, powinni pomyśleć o tym, by rozpocząć studia prawnicze.
Co jest pierwsze windykacja czy komornik?
Co do zasady windykatorzy działają na etapie polubownym windykacji. Dopiero gdy ta zawiedzie, sprawa trafia do sądu, a kolejno – do komornika.
Ile może zabrać windykator?
Firma windykacyjna nie może zająć żadnego przedmiotu dłużnika. Jeśli uda się firmie windykacyjnej uzyskać prawomocny wyrok sądu z klauzulą wykonalności, to tylko komornik może zabezpieczyć majątek dłużnika. Firma windykacyjna może dochodzić należności wszelkimi sposobami, które są zgodne z prawem.
Co zrobić żeby zostać windykatorem?
Dobry windykator powinien być stanowczy, ale też skłonny do kompromisu – jego zadaniem jest przecież dogadanie się z dłużnikiem i ustalenie warunków spłaty możliwie korzystnych dla wierzyciela.
Jak zostać windykatorem terenowym?
Na czym zarabia firma windykacyjna?
Firmy windykacyjne najczęściej rozliczają się na zasadzie success fee, czyli prowizji za odzyskanie długu, jednak w wielu firmach to nie są jedyne koszty.
Co może a co nie windykator?
Czego nie może windykator? Nie może wydzwaniać do nas po kilka razy dziennie, ani tym bardziej nas straszyć. Co więcej, nie ma on prawa zajmować naszego majątku.
Kiedy windykator może wejść do domu?
Jednak odpowiadając wprost na postawione w tytule pytanie: NIE, windykator nie może przyjść do domu, chyba, że sam dłużnik go do niego zaprosi. Pracownik firmy windykacyjnej może wejść do domu dłużnika jeśli ten wyrazi na to wolę i w sposób oczywisty się na to zgodzi.
Jak sprawdzić windykatora?
Jak jeszcze można sprawdzić firmę windykacyjną? Z pewnością warto potwierdzić jej istnienie w bazach przedsiębiorców: CEIDG i KRS. Jeśli widnieje w rejestrach, to już dobry znak. Poza tym, warto po prostu poszukać informacji o danej firmie windykacyjnej.
Co może windykacja terenowa jak się go pozbyć?
Spłacenie długu to nie jedyna możliwość na pozbycie się go. Zawsze można spróbować przeprowadzić upadłość konsumencką. Innym dobrym rozwiązaniem jest pożyczka na spłatę długów, czyli konsolidacja pożyczek.
Czy windykator może wejść do domu?
Jednak odpowiadając wprost na postawione w tytule pytanie: NIE, windykator nie może przyjść do domu, chyba, że sam dłużnik go do niego zaprosi. Pracownik firmy windykacyjnej może wejść do domu dłużnika jeśli ten wyrazi na to wolę i w sposób oczywisty się na to zgodzi.
Jak wygląda praca w windykacji?
Głównym zadaniem specjalisty ds. windykacji jest odzyskiwanie i egzekwowanie należności od klientów, którzy zalegają z zapłatą w terminie. Specjalista ds. windykacji kontaktuje się z dłużnikami telefonicznie w celu uzgodnienia terminu spłaty zalegających kwot oraz negocjuje warunki spłaty należności.
Co może windykator terenowy 2020?
Windykator terenowy musi działać w granicach prawa w celu wyegzekwowania długu. Może podejmować wszelkie próby kontaktu osobistego z dłużnikiem poprzez rozmowy telefoniczne czy też wizyty w jego domu. Oczywiście nie ma on prawa do prześladowania dłużnika telefonami w czasie pory nocnej.
Czy windykator może nękać?
Co oznacza, że windykatorzy mają różne możliwości komunikowania się z dłużnikiem, jak: rozmowa telefoniczna, SMS, wysłanie e-maila czy listu poleconego. Jednak żadna firma windykacyjna, zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego – nie ma prawa nękać drugiej osoby!
Czy windykator może robić zdjęcia?
Windykatorzy zazwyczaj posiadają tablety, którymi mogą robić zdjęcia posesji dłużników. Fotografują też ich samochody, działki, siedziby firm, prowadzonych przez osoby zalegające z ratami.
Po jakim czasie przychodzi windykator?
Kiedy najczęściej spotykamy się z windykatorem? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, windykacja odbywa się wtedy, gdy mamy niespłacone długi. Wówczas windykator może zgłosić się do nas po paru miesiącach od powstania zadłużenia, ale również po kilku latach – aż do momentu przedawnienia się długu.