Jedyną znaczącą różnicą jest to, że właściciel mieszkania spółdzielczego własnościowego musi obowiązkowo zgłaszać niektóre kwestie do spółdzielni, np. zmianę przeznaczenia lokalu.
Kto jest właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego?
Odpowiedź prawnika: Właściciel mieszkania spółdzielczego Jego właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa, która ustanowiła na Pani rzecz tzw. ograniczone prawo rzeczowe, czyli właśnie omawiane spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Co to jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Przede wszystkim akt własności mieszkania spółdzielczego nie dotyczy samej nieruchomości, a prawa do niej. Nie kupujesz zatem mieszkania, tylko prawo do jego użytkowania, remontowania według własnych upodobań, a także sprzedaży, darowizny czy przekazania w spadku.
Czy warto kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego może być bardzo dobrą inwestycją kapitału, pod warunkiem, że możliwe będzie w późniejszym czasie przekształcenie go w prawo własności.
Czy właściciel mieszkania spółdzielczego płaci podatek od nieruchomości?
Spółdzielcze prawo do lokalu nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Podmioty nabywające prawa do lokali spółdzielczych nie mają obowiązku opłacać samodzielnie podatku od nieruchomości. Nie otrzymają oni również decyzji wymiarowej, ustalającej wartość tego podatku do zapłaty.
Ile kosztuje wykup mieszkania spółdzielczego własnościowego?
wnieść wkład własny – z reguły wynosi on 10-30% wartości rynkowej mieszkania, zawrzeć ze spółdzielnią umowę o ustanowienie prawa lokatorskiego do lokalu (najczęściej w jej wyniku dostaje się także członkostwo w spółdzielni).
Kto dziedziczy mieszkanie własnościowe spółdzielcze?
Mieszkanie ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu nie podlega dziedziczeniu. Dziedziczy się jedynie opłacony wkład. Po śmierci lokatora o mieszkanie mogą się ubiegać najbliżsi – współmałżonek, dzieci i inni bliscy.
Na kogo przechodzi mieszkanie po śmierci?
923 § 1 kodeksu cywilnego małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym.
Czy spółdzielnia może zabrać mieszkanie własnościowe?
Posiadając członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej, możemy starać się o przydział lokalu znajdującego się w jej zasobach. Takie mieszkanie podlega spółdzielni i dlatego pozbawienie praw do jego użytkowania może nastąpić jedynie na mocy podjętej przez odpowiedni organ uchwały o wykluczeniu członka ze spółdzielni.
Czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe musi mieć księgę wieczystą?
Dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu istnieje możliwość założenia księgi wieczystej choć nie jest to obowiązkowe. Posiadacz prawa będzie tam figurować jedynie jako osoba uprawniona do lokalu, a nie jego właściciel, którym cały czas pozostawać będzie spółdzielnia mieszkaniowa.
Czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe ma księgę wieczystą?
Dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu istnieje możliwość założenia księgi wieczystej, choć nie jest to obowiązkowe. Posiadacz prawa będzie tam figurować jedynie jako osoba uprawniona do lokalu, a nie jego właściciel, którym cały czas pozostawać będzie spółdzielnia mieszkaniowa.
Czym się rozni pelna wlasnosciowe od Spoldzielczego?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie zapewnia więc pełnej własności, lecz jedynie prawo własnościowe, które wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Konieczne jest bowiem np. uzyskanie zgody spółdzielni na przekształcenie mieszkania w lokal użytkowy.
Czy spółdzielnia może zabrać mieszkanie własnościowe?
Posiadając członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej, możemy starać się o przydział lokalu znajdującego się w jej zasobach. Takie mieszkanie podlega spółdzielni i dlatego pozbawienie praw do jego użytkowania może nastąpić jedynie na mocy podjętej przez odpowiedni organ uchwały o wykluczeniu członka ze spółdzielni.
Czy warto założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?
Księga wieczysta jest konieczna, gdyż przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewidują że do powstania hipoteki konieczny jest wpis w księdze wieczystej. Nawet jeśli obecnie nie planujesz zaciągnięcia kredytu, nie możesz wykluczyć, że w przyszłości nie będziesz zmuszony pożyczyć od banku pieniędzy.
Kto dziedziczy mieszkanie spółdzielcze własnościowe?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po prostu przechodzi na spadkobierców. Może zachodzić albo dziedziczenie ustawowe, albo – testamentowe, jeśli spadkodawca wskazał spadkobiercę jeszcze za życia.
Czy warto kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?
Mieszkanie bez księgi wieczystej, zwiększa ryzyko kupna nieruchomości z długami. Przede wszystkim, należy poprosić właściciela nieruchomości o akt notarialny, na podstawie którego nabył on własność mieszkania.