Zgodnie z przepisami ustawy o prawie upadłościowy, osoba fizyczna która prowadziła jednoosobowa działalność gospodarcza może złożyć wniosek o upadłość konsumencką po wykreśleniu działalności gospodarczej z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Jakie są minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Co daje ogłoszenie upadłości osoby fizycznej?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to szansa na oddłużenie niewypłacalnej osoby. Dzięki procedurze upadłościowej możliwe jest umorzenie całości lub części długów.
Na czym polega upadłość konsumencką osoby fizycznej?
Upadłość konsumencka polega na częściowym lub całkowitym umorzeniu przez sąd zobowiązań osoby fizycznej, z jednoczesnym uregulowaniem jej zobowiązań wobec wierzycieli. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dla osób niewypłacalnych, skutecznym sposobem wyjścia nawet z największych problemów finansowych.
Co się dzieje z długami po ogłoszeniu upadłości?
Samo ogłoszenie upadłości nie oznacza jeszcze, że długi zostają umorzone. W pierwszej kolejności istniejące zobowiązania zostaną zaspokojone z ustalonego majątku dłużnika. Gdy ten ulegnie już likwidacji, sąd mając na uwadze ustaloną listę wierzytelności, wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli.
Czy łatwo ogłosić upadłość konsumencką?
Odpowiedź na pytanie o to, jak ogłosić upadłość konsumencką, jest prosta: może to zrobić jedynie sąd. Właśnie dlatego konieczne jest złożenie wniosku do sądu upadłościowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. W formularzu muszą zostać przedstawione informacje dotyczące zobowiązań finansowych.
Czy upadłość konsumencka ma sens?
Upadłość konsumencka to ostateczność, ale nie anuluje wszystkich długów. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie wiąże się z nagłym umorzeniem długów. Jest to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta. Do całkowitego lub częściowego umorzenia długów dochodzi niezwykle rzadko.
Czy opłaca się ogłosić upadłość konsumencka?
Zdecydowanie się na ogłoszenie upadłości jest uzasadnione tylko przy wystąpieniu uzasadnionych sytuacji, np. w przypadku utraty kontroli nad sytuacją finansową, zaciągnięcia zobowiązań znacznie przewyższających możliwości ich spełnienia na ustalonych warunkach, czy też trudnej sytuacji życiowej, np. poważnej choroby.
Kiedy syndyk schodzi z pensji?
To, do kiedy syndyk zajmuje wynagrodzenie, zależy ściśle od momentu, w którym zakończy się postępowanie upadłościowe. Wynika to z faktu, że zajęcie wynagrodzenia obejmuje cały czas postępowania upadłościowego, a więc trwa od wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, aż do zakończenia tej procedury.
Jakie są skutki ogłoszenia upadłości?
Podstawowym skutkiem ogłoszenia upadłości, jest utrata zarządu nad majątkiem upadłego. Zarząd nad majątkiem przyjmuje syndyk, nawet w sytuacji, kiedy ten majątek nie jest jeszcze mu wydany. Jest to o tyle ważne, że wszelkie czynności upadłego dotyczące mienia wchodzącego w skład masy upadłości są nieważne.
Jakie są obowiązki osoby która ogłosiła upadłość?
Upadły dłużnik ma obowiązek wydać syndykowi cały majątek, niezbędne dokumenty oraz wykonywać ciążące na nim zgodnie z ustawą obowiązki; jeśli się z tego nie wywiąże – sąd może umorzyć postępowanie.
Jakie długi wchodzą w upadłość konsumencką?
Czy można oglosic upadłość bez majątku?
Tak więc odpowiadam: Tak, MOŻESZ ogłosić upadłość konsumencką, jeżeli nie posiadasz żadnego majątku. Brak majątku nie jest bowiem przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zapamiętaj zatem, że jeśli nie posiadasz żadnych nieruchomości, czy wartościowych ruchomości to nie stanowi to problemu.
Jakie warunki trzeba spełnić aby ogłosić upadłość konsumencką?
Podstawowym warunkiem i pierwszą przesłanką do pozytywnego rozpatrzenia wniosku upadłościowego jest niewypłacalność wnioskodawcy. Dłużnik musi utracić płynność finansową, w wyniku czego nie ma możliwości na regulowanie należności wobec wierzycieli oraz bieżących kosztów związanych z utrzymaniem domu, czy rodziny.
Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli osobistych. 2. w stosunku do dłużnika, wobec którego prowadzona jest egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa, na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego – zarządca ustanowiony w tym postępowaniu.
Czy mając komornika można ogłosić upadłość konsumencką?
Co więc w sytuacji, gdy chcesz ogłosić upadłość konsumencką, a komornik już rozpoczął wobec Ciebie egzekucję? Czy możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że wnioskowanie o upadłość nie wstrzymuje automatycznie postępowania komorniczego.