Płacenie zbliżeniowo telefonem jest możliwe dzięki NFC. To technologia bezprzewodowego przesyłu danych na odległość do 20 centymetrów. Służy do łączenia zarówno ze słuchawkami bezprzewodowymi, zestawami głośnomówiącymi, jak i terminalami płatniczymi.
Jak ustawić płatności NFC w telefonie?
Aby płacenie telefonem było możliwe, należy włączyć w opcjach urządzenia NFC. Potem wystarczy zbliżyć telefon do terminala, a czasem jeszcze zatwierdzić operację, dotykając ekranu. Jeśli kwota jest wyższa niż 50 złotych – tak jak podczas płatności kartą płatniczą – należy podać kod PIN.
Jak używać NFC do płacenia?
Czy NFC jest płatne?
Użytkownik musi bowiem odblokować telefon, aby zapłacić. Nie wystarczy więc wejść jedynie posiadanie urządzenia, aby płacić NFC. Tak jest natomiast w przypadku kart zbliżeniowych – wykonanie płatności poniżej 50 zł nie wymaga od użytkownika żadnej czynności poza zbliżeniem do czytnika.
Czy trzeba mieć internet do NFC?
Czy do płatności NFC potrzebny jest internet? Właściwie nie trzeba mieć połączenia z internetem podczas płatności NFC. Dane mobilne nie muszą być włączone, aby dało się zrealizować transakcję.
Z jakiej odległości działa NFC?
Near Field Communication, w skrócie NFC, to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji i wysyłania ich na odległość około 20 centymetrów.
Co trzeba zrobić żeby płacić telefonem?
zainstalować w telefonie z systemem Android i obsługującym funkcję NFC (Near Field Communication) aplikację mobilną banku, jednorazowo aktywować płatności zbliżeniowe BLIK w aplikacji bankowej, posiadać aktywną blokadę urządzenia (zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy).
Czy do płacenia Blikiem potrzebne jest NFC?
Zbliżeniowy Blik jest dostępny dla telefonów z systemem Android wyposażonych w moduł NFC. Konieczne jest też zainstalowanie aplikacji mobilnej jednego z wyżej wymienionych banków (co oznacza, że trzeba mieć tam konto). Sam proces aktywacji zbliżeniowego Blika jest bardzo prosty.
Czy płatność telefonem działa bez internetu?
Płatności telefonem działają również offline, czyli nie trzeba mieć internetu w telefonie, aby zapłacić w sklepie. Transakcja przebiega tak samo, jak zwykłą plastikową kartą płatniczą, tylko do terminala przykłada się telefon.
Jak sprawdzić czy mam NFC w telefonie?
Otwórz na urządzeniu aplikację Ustawienia. Na pasku wyszukiwania wpisz „ NFC ”. Włącz Używaj NFC. Jeśli nie widzisz opcji NFC, Twój telefon nie obsługuje płatności zbliżeniowych.
W którym miejscu jest NFC w telefonie?
Antena komunikacji bliskiego zasięgu (Near Field Communication, NFC) znajduje się na spodzie aparatu.
Do czego sluzy NFC w telefonie?
NFC (ang. Near Field Communication) to moduł umożliwiający szybką i bezprzewodową komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami. NFC umieszcza się w nowszych smartfonach, jednak bezdotykowa komunikacja może odbywać się nie tylko pomiędzy telefonami, lecz także pomiędzy telefonem a innym urządzeniem.
Co to jest NFC w telefonie jak wyłączyć?
Najprościej jest wyłączyć NFC – w tym celu należy udać się do „Ustawienia > Sieci zwykłe i bezprzewodowe > Więcej”, a następnie odznaczyć usługę NFC. Niestety jeśli funkcja jest zablokowana, to ikona zmieni się tylko na szarą i nie będziemy mogli jej wyłączyć.
Czy NFC zjada baterie?
Łączność NFC praktycznie w ogóle nie wpływa na czas pracy telefonu. Standard został tak zaprojektowany, by zużywać minimalne ilości energii. Do tego, ze względu na specyfikację użycia, łączność NFC aktywuje się tylko na krótką chwilę, gdy przyłożymy telefon do kompatybilnego odbiornika.
Co można zrobić z NFC?
Funkcja NFC to jednak nie tylko szybkie i bezpieczne płatności. Dzięki tej technologii można połączyć telefon z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak głośniki, zestawy słuchawkowe czy zewnętrzne ekrany (rozwiązanie to wykorzystuje między innymi Nokia w produkowanych głośnikach).