Ekspektatywa to nic innego jak stan oczekiwania na ustanowienie odrębności lokalu. Zgodnie z prawem, ekspektatywa może być dziedziczna i zbywalna, a to sprawia, że można ją również sprzedać.
Czy Ekspektatywa jest Zbywalna?
Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego z dnia 13 maja 2015 r., sygn. II FSK 929/13, ekspektatywa odrębnej własności, pomimo że jest zbywalna, to nie jest jeszcze prawem własności, a jedynie roszczeniem o ustanowienie odrębnej własności.
Co to jest ekspektatywa własności jaki jest jej charakter prawny w spółdzielni mieszkaniowej?
Ekspektatywa, czyli „oczekiwanie prawne” – to sytuacja, w której niektóre wymogi prawne dotyczące powstania wierzytelności lub innego uprawnienia zostały częściowo spełnione.
Co to znaczy ekspektatywa?
Słowo „ekspektatywa” pochodzi od łacińskiego „expectatio”, oznaczającego oczekiwanie lub stan przejściowy. Ekspektatywa jest więc stanem, w którym oczekujemy na nadanie pełnego prawa, w tym przypadku pełnego prawa własności. Ekspektatywa to innymi słowy roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
Komu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu?
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione na rzecz członka spółdzielni albo członka spółdzielni i jego małżonka. 2. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni. 3.
Kiedy wygasa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?
Członkostwo spółdzielni ustaje na skutek wystąpienia ze spółdzielni członka za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie takie powinno pod rygorem nieważności zostać złożone na piśmie. Członkostwo spółdzielni ustaje na skutek wykluczenia członka ze spółdzielni mocą uchwały właściwego organu.
Kto jest właścicielem spółdzielni mieszkaniowej?
O ile zatem w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, to dana spółdzielnia jest właścicielem nieruchomości, poza tymi które wyodrębniono na rzecz właścicieli lokali i domów, to wspólnota mieszkaniowa reprezentuje własność jej członków.
Do kogo można złożyć skargę na spółdzielnię mieszkaniowa?
Organem właściwym do rozpatrywania skarg i wniosków jest: – Zarząd Spółdzielni w odniesieniu do spraw dotyczących działalności zatrudnionych pracowników, – Rada Nadzorcza w odniesieniu do spraw dotyczących działalności Zarządu i jego członków.