Rodzaje lokat – szczegółowe omówienie

luty 20, 2018
By 17bankuf

Zakładanie lokat bankowych to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na oszczędzanie w polskich gospodarstwach domowych, a o tym które i jak wybrać dowiesz się dzięki moja-skarbonka.pl. W jaki sposób podnieść jednak efektywność lokat bankowych w planie inwestycyjno – oszczędnościowym? Wystarczy do tego znajomość najważniejszych rodzajów lokat. W artykule otrzymasz zestawienie lokat bankowych, a także omówienie podstawowych korzyści związanych z konkretnym instrumentem.

Ciekawe możliwości oszczędzania na lokatach progresywnych

Jedna z najciekawszych opcji to lokata progresywna charakteryzujące się coraz większymi stopami zwrotu z upływem czasu. Na początku na lokacie progresywnej otrzymujesz niewielkie oprocentowanie nominalne, natomiast już po roku lub dłużej zyskujesz znacznie więcej. Do niektórych lokat progresywnych na rynku można dopłacać co miesiąc nowe kwoty, co gwarantuje zwiększenie potencjału oszczędnościowego. Aby właściwie ocenić lokatę progresywną musisz odnaleźć tabelę oprocentowania nominalnego, dodać wszystkie pozycje i podzielić przez okres obowiązywania lokaty bankowej. W ten sposób otrzymasz średnie oprocentowanie lokaty progresywnej. Uważaj, bo czasami dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdzie lokata progresywna jest mniej korzystna od standardowej. Analiza jest kluczowa do zabezpieczenia kapitału.

W jaki sposób wykorzystać efektywnie lokaty promocyjne?

Ważne udoskonalenie budżetu gospodarstwa domowego to lokaty promocyjne. Niestety można je założyć wyłącznie przy pierwszym kontakcie z konkretnym bankiem detalicznym. Większość lokat promocyjnych charakteryzuje się limitowanym czasem obowiązywania, ale jednocześnie sporym oprocentowaniem nominalnym w skali rocznej. Aby zmaksymalizować potencjał lokat promocyjnych najlepiej rozdzielić kapitał na najpopularniejsze banki detaliczne. W ten sposób krótkoterminowo zarobisz dość sporo, co pozwoli podnieść kapitał, który wykorzystasz już do długoterminowego oszczędzania w standardowym systemie. Uważaj jednak, aby lokatami promocyjnymi nie uzależnić się dodatkowo od oferty kredytowej banku detalicznego. Nie zakładaj ponadto drogich rachunków osobistych, gdzie opłaty wyrównują się z zyskiem generowanym przez lokaty bankowe.

Jak podnieść wydajność długoterminowego oszczędzania?

Bardzo dobre połączenie to lokaty bankowe, a także indywidualne konto emerytalne, w którym nie odczuwasz skutków opodatkowania od zysków kapitałowych. Według zapewnień polityków trwają prace nad wprowadzeniem preferencyjnych warunków właśnie dla długoterminowych inwestorów zainteresowanych bezpiecznym pomnażaniem kapitału. Oczywiście nie wiadomo, czy podatek od zysków kapitałowych zostanie zmieniony lub w ogóle zniesiony. W wielu kręgach inwestorskich od lat trwa dyskusja nad tym problemem. Podatek od zysków kapitałowych nie przynosi dużych zysków budżetowi kraju, natomiast mocno ogranicza zainteresowanie rynkiem kapitałowym, a także pośrednio lokatami bankowymi.

Na jakie lokaty jeszcze warto zwrócić uwagę?

Im dłużej oszczędzasz, tym naturalnie większe oprocentowanie od banku detalicznego otrzymujesz. Niestety przy długoterminowym oszczędzaniu zachodzi ryzyko ograniczenia, a wręcz utraty płynności, bo przecież musisz doczekać do wypłaty zysku. Jeżeli zerwiesz lokatę bankową przed czasem, wtedy tracisz wypracowane odsetki. Przy większym kapitale zainteresuj się lokatami w kategorii bankowości premium. To często lokaty połączone z opieką indywidualnego doradcy. Do jakiej strategii oszczędnościowo – inwestycyjnej przychylasz się najbardziej i z jakich lokat bankowych najczęściej korzystasz?

Użyte znaczniki: , , , , , ,

to "Rodzaje lokat – szczegółowe omówienie"